FANDOM


Animated vs. CGI Villains War (4 parts)

So here is my first villains war. It will contain Animated (including Anime) against CGI villains. It will mainly be Animated Movies, Animated TV Shows, CGI Movies, & CGI TV Shows. Video Game Villains will show up in Part 2. There is also a new version of the war created by Saverio Gamba aka Scarr94 

Part 1 (Rounds 1-16)

Round 1

1. Maleficent vs. Frieda

2. Dr. Facilier vs. Fairy Godmother

3. Skeletor vs. The Ancestral Witches

4. Eris vs. Mandragora

5. Demona vs. Cyclonis

6. The Joker vs. Roman Torchwick

7. Scar vs. Predacon Megatron

8. Frieza vs. Pitch Black

Round 2

1. Abis Mal vs. Prince Hans

2. Tyler vs. Kadaj

3. Nekron vs. Zeebad

4. Imperfect Cell vs. Hopper

5. Utrom Shredder vs. Syndrome

6. The Tracker vs. Cad Bane

Round 3

1. Zarbon vs. Dark Ace

2. Mumm-Ra vs. Predacon Scorponok

3. Cooler vs. Vector

4. Decepticon Megatron vs. Megabyte

5. Gaston vs. Prince Charming

6. Cobra Commander vs. President Stone

7. The Skeleton King vs. Boingo

8. Human Shredder & Krang vs. The Trix


Round 4

1. Hades vs. Tankor

2. Lord Darkar vs. Gallaxhar

3. Evil Lyn vs. Dr Blowhole

4. Dabura vs. Sephiroth

5. Karai vs. Airachnid

6. Ruber vs. General Mandible

Round 5

1. Android 17 & Ursula vs. Mother Gothel

2. Android 18 & Morgana vs. Tritannus

3. Babidi & Majin Buu vs. Repton

4. Jafar vs. Lord Shen

5. Xanatos vs. El Macho

6. Sykes vs. Roman Torchwick

Round 6

1. Thrax vs. Megabyte

2. Tyler vs. Snipe

3. The Ginyu Force vs. The Predacons

4. Raditz vs. Mandragora

5. Dr. Mindbender & Dr. Sevarius vs. Syndrome & Tighten

6. The Baroness vs. Predacon Inferno

7. The Forces of Dr. Gero vs. The Forces of Cyclonis & Frieda (Also including Android 17, Android 18, Android 19, Marina Del Ray, Merman, Ursula, Dark Ace, Ravess, & Repton)

8. The Forces of Eris & Frieza vs. The Forces of Pitch Black (Also including Dodoria, Super Buu, Zarbon, Airachnid, Silas, Skyquake, & The Trix)

Round 7

1. Selina vs. Prince Hans

2. The Huntsman & The Huntsgirl vs. Kadaj

3. Human Shredder vs. Roman Torchwick

4. Karai vs. Dreadwing

5. Prince Phobos vs. Predacon Tarantulas

6. Rasputin vs. Predacon Terrorsaur

7. Decepticon Blitzwing & Lugnut vs. Lord Farquaad & Prince Charming

Round 8

1. Azula vs. Predacon Inferno

2. Xanatos vs. Vector

3. Cooler vs. Dark Ace

4. The Skeleton King vs. King Candy

5. Hades & Maleficent vs. Nemesis Prime

6. Admiral Zhao vs. Decepticon Knock Out

7. Zira vs. Predacon Megatron

Round 9

1. Zarbon vs. New Karai

2. Nappa & Vegeta vs. The Ancestral Witches

3. Skeletor vs. Mandragora

4. The Joker vs. Lord Farquaad

5. Jafar vs. Queen Victoria

6. Narissa & Decepticon Starscream vs. Sephiroth

Round 10

1. Merman vs. Tritannus

2. Hun & Utrom Shredder vs. Syndrome

3. Super Buu vs. Predacon Blackarachnia

4. Nekron vs. Cinder Fall

5. Eris vs. Carver

6. Cobra Commander vs. Dr. Calico

Round 11

Part One

1. Ursula vs. Tritannus

2. Android 17 & Android 18 vs. The Trix

3. Narissa vs. Frieda

4. Lord Darkar & Ratigan vs. Cad Bane

5. Demona vs. Predacon Terrorsaur & Scorponok

Part Two

6. Ruber vs. Repton

7. Frieza vs. Decepticon Breakdown

8. Human Shredder, Hun, Krang, & Utrom Shredder vs. Cinder Fall, Dreadwing, Pitch Black, & Roman Torchwick

9. Battle of Detroit (Featuring Xanatos, Demona, Macbeth, Dr. Sevarius, Cobra Commander, The Baroness, Dr. Mindbender, Destro, President Stone, Vector, Dr. Calico, & Tighten)

Round 12

Part One

1. Mok vs. New Karai

2. Mozenrath vs. Ravess

3. Skeletor vs. Predacon Tarantulas

4. Decepticon Megatron vs. Lord Shen

Part Two

5. Prince Phobos vs. Prince Hans

6. Android 17 vs. Tankor

7. Selina & Decepticon Starscream vs. Cyclonis & Dark Ace

8. Dr. Facilier, Hades, & Maleficent vs. Tritannus

Round 13

Part One

1. Perfect Cell vs. Hopper & King Candy

2. Mumm-Ra vs. Predacon Blackarachnia

3. Fire Lord Ozai vs. Pitch Black

4. Eris & Frieza vs. The Trix & Prince Charming

Part Two

5. Utrom Shredder vs. Predacon Megatron

6. Super Android 17 vs. Airachnid

7. Cobra Commander & Xanatos vs. Cad Bane

8. Azula vs. Megabyte

Round 14

Part One

1. Battle of the Technodrome (Featuring Human Shredder, Krang, Utrom Shredder, Hun, Cinder Fall, Dreadwing, Repton, & Roman Torchwick)

2. Battle Of Cloud Tower (Featuring Narissa, Selina, Mumm-Ra, Slithe, Grune, Prince Charming, Airachnid, Hardshell, and Decepticon Starscream)

3. Dr. Facilier & Lord Darkar vs. Pitch Black

Part Two

4. Perfect Cell vs. Syndrome

5. Azula vs. Ravess

6. Android 18 vs. New Karai

7. The Skeleton King vs. Lord Shen

Round 15

Part One

1. Battle of Russia (Featuring Rasputin, Prince Phobos, Lord Cedric, Mozenrath, The Huntsman, The Huntsgirl, Predacon Tarantulas, Predacon Blackarachnia, Predacon Waspinator, and Predacon Inferno)

2. Tyler vs. Megabyte

3. Nappa, Raditz, and Vegeta vs. Ravess, Repton, & Snipe

Part Two

4. Battle of Cyclonia (Featuring Cyclonis, Dark Ace, Frieda, Hades, Maleficent, & Dabura)

5. Frieza vs. Roman Torchwick

6. The Joker vs. Cad Bane

7. Decepticon Megatron vs. Fairy Godmother

Round 16

1. Perfect Cell & Utrom Shredder vs. New Karai & Predacon Megatron

2. Vegeta vs. Lord Shen

3. Rasputin vs. Predacon Tarantulas

4. Eris vs. Pitch Black

5. Cobra Commander & Xanatos vs. Megabyte & The Ancestral Witches

6. Hades vs. Cinder Fall

7. Decepticon Megatron vs. Mandragora

8. Maleficent vs. Cyclonis & Frieda

Part Two (Rounds 1-13) This Round is where the Video Game Villains enter.

Round 1

1. Frieza vs. Bowser

2. Destro vs. Dr. Eggman

3. Valtor vs. Kerrigan

4. Queen La vs. King Dedede

5. The Joker vs. Albedo

6. Baxter Stockman vs. Dr. Nefarious

7. Dr. Drakken vs. Dr. Cortex

Round 2

1. Jack Spicer vs. Dr. Calamitous

2. Negaduck vs. Predacon Quickstrike

3. Demona vs. Quan Chi & Shang Tsung

4. Dr. Mindbender & Dr. Sevarius vs. Dr. Wily

5. Aku vs. Garland

6. Dr. Facilier vs. The Parasite Queen

7. The Forces of Frollo vs. The Forces of Emperor Mateus (Also Featuring The Evil Queen, Shego, Lockdown, Dr. Robotnik, Thrax, McLeach, Cloud Of Darkness, Golbez, Exdeath, Kefka, Ultimecia, & Jecht)

Round 3

1. Captain Hook & Nerissa vs. Kuja

2. Zurg vs. Emerald

3. Metal Cooler vs. Mercury

4. Human Shredder & Krang vs. Melanie Malachite & Militiades Malachite

5. Jafar vs. Hei Xiong

6. The Wizards Of The Black Circle vs. Dark Samus, Metal Sonic, Rouge, & Shadow

7. Hades & Lord Darkar vs. Death Stalker & Nevermore

Round 4

1. Vegeta vs. Heihachi Mishima

2. Frieza vs. Seymour Guado

3. Hun vs. Roman Torchwick

4. The Baroness vs. Gruntilda

5. Prince Phobos vs. Ganondorf

6. The Huntsman & The Huntsgirl vs. Albert Wesker

7. The Joker vs. Psycho Mantis

Round 5

1. Macbeth vs. David

2. Azula vs. Kerrigan

3. Admiral Zhao vs. Sniper Wolf

4. Baxter Stockman & Coyote vs. William Carver

5. Maleficent vs. Emperor Mateus

6. Frollo vs. Prince Charming

Round 6

1. Jack Spicer vs. Albedo

2. Azula & The Snow Queen vs. Ultimecia

3. Negaduck vs. Maero

4. Stormella vs. Predacon Blackarachnia, Predacon Quickstrike, & Predacon Tarantulas

5. Hades vs. Kefka Palazzo

6. Marina Del Ray vs. Cloud Of Darkness

7. Frieza vs. Tai Lung

Round 7

Part One

1. Skeletor vs. Cinder Fall

2. Frost vs. Flaahgra

3. Rasputin & Ruber vs. Thardus

4. Shan Yu vs. Garland

5. Karai vs. Judge Gabranth

Part Two

6. Lord Darkar & Prince Phobos vs. Bowser

7. Discord vs. King Dedede

8. The Trix vs. Frieda

9. Super Buu vs. Decepticon Starscream

Round 8

Part One

1. The Fearsome Five vs. Cinder Fall & Cyclonis

2. Cruella De Vil vs. Roman Torchwick

3. Diaspro & Nerissa vs. Predacon Rampage

4. Decepticon Megatron vs. Zinyak

5. Him vs. Chaos

6. Hades vs. Omega Pirate

Part Two

7. Dr. Mindbender vs. Quan Chi & Shang Tsung

8. Decepticon Blitzwing & Lugnut vs. Exdeath & Kuja

9. Frollo, Shego, & Lockdown vs. Predacon Megatron, Predaking, & Shao Kahn

10. Maleficent vs. Mother Brain & Ridley

11. Duff Killigan vs. Papu Papu

12. Forces of Frieza vs. Aurora Unit 313 (Also featuring Perfect Cell, Human Shredder, Krang, & The Wizards Of The Black Circle)

Round 9

Part One

1. Decepticon Shockwave vs. KillBane

2. Android 18 & Orochimaru vs. Predacon Rampage

3. Mozenrath vs. Scorpion

4. The Forces of Metal Cooler vs. The Forces of Ganondorf (Also featuring Broly, Bojack, Cell Jr., Dr. Brio, Lord Vorselon, & Rothbart)

5. Jafar vs. Emperor Ing

6. The Forces of Hades vs. Metroid Prime (Also including Lord Darkar, Prince Phobos, Dr. Facilier, Majin Buu, & Selina)

Part Two

7. Xanatos vs. William Carver

8. Vegeta vs. Albert Wesker

9. Narissa & Queen La vs. Omega Ridley

10. Decepticon Soundwave vs. Darth Maul

11. The Forces of Utrom Shredder vs. The Forces of Revolver Ocelot (Also Featuring Karai, Hun, Baxter Stockman, Fire Lord Ozai, Azula, Admiral Zhao, Liquid Snake, Heihachi Mishima, Kazuya Mishima, Arthas, Sweet Tooth, & The Joker)

Round 10

Part One

1. Human Shredder vs. Cobra Commander

2. Skeletor vs. Quadraxis

3. Android 16 & Android 17 vs. Dr. Nefarious

4. Decepticon Starscream, Dr. Gero, & Marina Del Ray vs. Phantoon

5. Dr. Robotnik vs. Dr. Eggman

Part Two

6. The Huntsman & The Huntsgirl vs. Quan Chi & Shang Tsung

7. Dr. Mindbender vs. MB

8. Aku vs. Bowser

9. Demona vs. Nightmare (Metroid)

Round 11

Part One

1. Thrax vs. Pitch Black

2. Bojack & Broly vs. Pinstripe Potoroo

3. Frieza vs. Chykka

4. The Battle Of Notre Dame (Featuring Frollo, The Evil Queen, Shego, Lockdown, Krang, McLeach, Dr. Robotnik, Dark Samus, Ghor, Rundas, Gandrayda, Korakk, Mogenar, & Helios)

5. The Forces Of Maleficent & Metal Cooler vs. The Forces of Frieda (Also featuring Dr. Facilier, Lord Darkar, Prince Phobos, Emerald, Mercury, Melanie Malachite, & Militiades Malachite)

6. Xanatos vs. Cobra Commander

Part Two

7. Vegeta vs. Shao Kahn

8. The Ginyu Force vs. Hei Xiong

9. Aku & Hades vs. Cinder Fall & Roman Torchwick

10. Chernabog vs. Ganondorf & Rothbart

11. Hordak vs. Cyclonis

12. Zurg vs. Predacon Ravage

Part Three

13. Dr. Drakken & Dr. Mindbender vs. Dr. Cortex

14. Destro vs. Pirate Commander

15. Frieza, Perfect Cell, & Raditz vs. Bowser & Bowser Jr.

16. Dr. Sevarius & Macbeth vs. Berserker Lord

17. The Forces of Skeletor vs. The Forces of Kerrigan (Also Featuring Evil Lyn, Beast Man, Tri-Klops, Merman, Trap Jaw, Ripper Roo, Koala Kong, Dr. Nefarious, Lord Vorselon, & Crunch Bandicoot)

Round 12

Part One

1. Frollo vs. Dark Samus

2. The Battle Of Cybertron (Featuring Decepticon Megatron, Decepticon Lugnut, Decepticon Blitzwing, Decepticon Shockwave, Decepticon Soundwave, Frieza, Perfect Cell, Albedo, The Joker, Maxmillian, Selvaria Bles, Berthold Gregor, Radi Jaeger, & Darth Maul)

Part Two

3. The Battle Of Tartarus (Featuring Eris, Thrax, Vegeta, Human Shredder, Captain Ginyu, Pitch Black, Hei Xiong, Dr. N. Gin, Captain Qwark, & Scarecrow)

4. The Battle Of Planet Z (Featuring Zurg, Warp Darkmatter, Nos-4-A2, Decepticon Starscream, Dr. Cortex, Dr. Eggman, Exdeath, & Kuja)

5. Skeletor vs. Kerrigan

Part Three

6. The Battle Of London (Featuring Captain Hook, Nerissa, Amon, Admiral Zhao, Mozenrath, Omega Ridley, Roman Torchwick, & Members of The White Fang)

7. The Battle Of Cobra Industries (Featuring Xanatos, Fire Lord Ozai, Dr. Sevarius, Macbeth, Demona, Combustion Man, Dr. Drakken, Cobra Commander, Dr. Mindbender, Destro, The Baroness, Predacon Ravage, Ravess, & Snipe)

8. The Battle Of Egypt (Featuring Azula, Mai, Ty Lee, Mumm-Ra, Slithe, Grune, Addicus, Kaynar, Bowser, Bowser Jr., Garland, Emperor Mateus, Cloud Of Darkness, Sephiroth, Ultimecia, & Jecht)

Round 13

Part One

1. Hun, Karai, & Utrom Shredder vs. Predacon Megatron, Predacon Tarantulas, & Predacon Inferno

2. The Battle Of Vale (Featuring Hades, Majin Buu, Dr. Facilier, Lord Darkar, Prince Phobos, Lord Cedric, Raditz, Android 18, Orochimaru, Cinder Fall, Frieda, MB, Emerald, Mercury, Melanie Malachite, Militiades Malachite, Judge Gabranth & Kadaj)

Part Two

3. Battle Of Hyrule (Featuring Frollo, Shego, Monkey Fist, Dr. Robotnik, Jafar, The Huntsman, The Huntsgirl, Ganondorf, Rothbart, Golbez, Gilgamesh, Repton, The Meta, & Predacon Rampage)

4. Battle Of Namek (Featuring Metal Cooler, Rasputin, Ruber, Dr. Gero, Marina Del Ray, Phantoon, Predacon Quickstrike, Predacon Blackarachnia, Predacon Waspinator, & Ghirahim)

Part Three

5. The Second Battle Of Cyclonia (Featuring Queen La, Narissa, Hordak, Skeletor, Cyclonis, Zinyak, Emperor Mateus, & Selvaria Bles)

6. Skeletor vs. Cyclonis

7. The Battle Of Stilwater (Featuring Negaduck, Bushroot, Quackerjack, Megavolt, Liquidator, Human Shredder, Krang, KillBane, King Dedede, Dr. Nefarious, Lord Vorselon, Maero, Maxmillian, & Albert Wesker)

Part Four

8. Frollo vs. Ganondorf

9. Maleficent vs. Frieda (Rematch)

Part 3 (Rounds 1-13) Live Action Villains Enter The War

Round 1

1. Valmont vs. Ghirahim

2. Azula vs. King Dedede

3. Nerissa vs. Decepticon Megatron

4. Queen La vs. Mandragora

5. Metal Cooler vs. Predacon Megatron

6. Mai & Ty Lee vs. Human Shredder

Round 2

1. Darla Dimple vs. Captain Qwark

2. Odin vs. Audrey Gassenarl

3. Ruber vs. Nightmare (Soul Calibur)

4. Shan Yu vs. Selvaria Bles

5. Negaduck vs. Officer Tenpenny

6. Demona vs. Ultimecia

Round 3

1. Sa'Luk vs. Dark Ace

2. Thailog vs. Golbez

3. Ratigan vs. The Joker

4. The Horned King vs. Queen Brahne

5. Frieza vs. Cinder Fall

Round 4

1. Jafar vs. Seifer Almasy

2. Vlad Plasimus vs. Handsome Jack

3. Metal Cooler vs. Decepticon Crumplezone & Ransack

4. Eris vs. XANA

5. McLeach vs. Repton

Round 5

1. Lord Darkar vs. Kuja

2. Mercurymon & Ranamon vs. Pitch Black

3. Baxter Stockman vs. Dr. Eggman

4. Selina vs. Lord Business

5. Dabura vs. Dirk Gassenarl

6. Devimon vs. Predacon Dinobot II

7. Destro vs. Remington Smisse

8. Human Shredder vs. Decepticon Dirt Boss

Round 6

1. Myotismon vs. Cloud of Darkness

2. Cooler vs. Male C.T.

3. Mojo Jojo vs. Raul Menendez

4. Tyler vs. Adam Taurus

5. The Skeleton King vs. King Dedede

6. Skeletor vs. Emperor Mateus

7. Dr. Kochin & Dr. Wheelo vs. Decepticon Megatron

8. Cobra Commander & Xanatos vs. Roman Torchwick

Round 7

1. Lord Hater vs. Hei Xiong

2. General Grievous vs. William Dunbar (under XANA's control)

3. Garlic Jr. & Lord Slug vs. Predacon Tarantulas

4. Nerissa vs. Darth Maul

5. Vegeta vs. Golbez

6. Chase Young & Wuya vs. Emerald & Mercury

7. Jack Spicer vs. Decepticon Ransack

8. Agent Bishop vs. Megabyte

9. Cooler's Forces (also featuring Salza, Cad Bane, and Valmont) vs. Gilbert Gassenarl & Wrath

10. Baxter Stockman, Hun, and Karai vs. Cinder Fall

11. Lust vs. Maleficent

Round 8

1. Narissa vs. Mandragora

2. Vlad Plasimus vs. Zorg (Animated vs Live-action Villains)

3. Janemba vs. The Inquisitor

4. Selina & Shendu vs. Baldren Gassenarl & Repton

5. The Forces of Chase Young & Wuya (also featuring Jack Spicer & Drago) vs. The Forces of Count Dooku (also featuring Asajj Ventress, Savage Opress, Braig, Clu, and Cyclonis)

6. Envy vs. Vaas Montenegro

7. Dr. Facilier vs. Frieda

8. Utrom Shredder vs. The Trix

9. Perfect Cell vs. Gruntilda

10. Azula vs. Neopolitan

11. Dark Oak vs. Predacon Megatron

Round 9

Part 1

1. Clayton, McLeach, & Ratcliffe vs. Remington Smisse

2. Greed vs. Astaroth

3. Lust & Gluttony vs. Tritannus & Icy

4. Queen La vs. Tira

5. The Ginyu Force vs. Predacon Tarantulas, Dinobot II, Quickstrike, Inferno, and Rampage

Part 2

6. Demona vs. Jafar

7. Drago vs. Horvath

8. Cooler vs. Acheron

9. Broly vs. Ghirahim

10. Predacon Megatron & Mumm-Ra vs. Human Shredder & Skeletor

11. The Battle Of New Planet Vegeta (featuring Vegeta, King Vegeta, Garlic Jr., Wrath, Nerissa, Prince Phobos, Lord Darkar, Decepticon Megatron, Cyclonis, Count Dooku, Asajj Ventress, Savage Opress, Braig, and Kerrigan)


Round 10

Part 1

1. Amon vs. Female C.T.

2. Vegeta vs. Sephiroth

3. Dark Oak, Fire Lord Ozai & The Skeleton King vs. Bowser & Dr Wily

4. Captain Hook vs. Cervantes

5. Lust & Envy vs. Narissa & Lockdown

6. Dabura vs. Albert Wesker

7. Mercurymon/Shadow Sheraphimon vs. Decepticon Shockwave

8. Lord Darkar vs. Enzea

Part 2

9. Acheron & Shendu vs. Cooler & Xehanort

10. Frieza vs. Vanitas

11. Dr. Eggman vs. Dr. Nefarious

12. Dr. Facilier & Garlic Jr vs. Cyclonis & Kerrigan

13. Pride & Sloth vs. Sentinel Prime

14. Demona, Devimon & Thailog vs. Emperor Mateus

15. King Piccolo vs. King Dedede

16. Myotismon vs. Ultimecia

Round 11

1. Drago, Mercurymon, Ranamon, Selina, & Shendu vs. Chaos

2. Prince Phobos & Wrath vs. Kefka Palazzo & Kuja

3. The Horned King & Broly vs. Locus & Pitch Black

4. Eris vs. Barthandelus

5. Chase Young & Wuya vs. Clu

6. Vegeta vs. Astaroth

7. Greed & Queen La vs. Frieda

8. Shan Yu vs. William Dunbar

9. Mumm-Ra vs. Icy

10. Predacon Megatron vs. Tritannus

Round 12

1. Battle Of The Underworld (Featuring Hades, Greed, Queen La, Hexxus, The Skeleton King, Garlic Jr, Frieda, Pitch Black, Mandragora, & The Ancestral Witches)

2. Battle Of Atmos (featuring Chernabog, Odin, Nerissa, Janemba, Eris, Cyclonis, Kerrigan, Dark Ace, Barthandelus, & Chaos)

3. Battle Of Detroit (featuring Father, Lust, Envy, Gluttony, King Piccolo, Azula, Narissa, Lockdown, Sentinel Prime, Agent Smith, Horvath, and Morgana le Fey)

4. Battle Of New York (Featuring Utrom Shredder, Hun, Baxter Stockman, Karai, Devimon, Pride, Sloth, Cinder Fall, Jafar, Braig, General Grievous, Vegeta, Albert Wesker, and Nightmare (Soul Calibur))

5. Battle Of Lyoko (Featuring Mercurymon/ Shadow Sheraphimon, Ranamon, Dabura, Valtor, Super Buu, Metal Coolers, XANA, William Dunbar, Dr. Nefarious, Dr. Wily, Remington Smisse, and Exdeath)

Round 13

1. Shendu vs. Acheron

2. Father vs. Morgana le Fey

3. Xanatos vs. Human Shredder

4. Prince Phobos vs. Enzea

5. Cobra Commander & Wrath vs. Lord Business & Dr. Wily

6. King Piccolo vs. Lockdown

7. Mercurymon/Shadow Sheraphimon & Ranamon vs. XANA

8. Tyler vs. Neopolitan

9. Dark Oak vs. Decepticon Megatron

Part 4 (Rounds 1-15)

Round 1

Part 1

1. Hades vs. Blackheart

2. Dr. Robotnik vs. Dr. Nefarious

3. Decepticon Megatron vs. Luxord

4. Clayton vs. Tai Lung

5. Skeletor vs. Ursula

Part 2

6. Him vs. Zeus

7. King Dedede vs. The Bog King

8. Dr. Wily vs. Decepticon Starscream

9. Prince Phobos vs. Darkos

10. Flogg & Ranamon vs. Lord Vyce

Part 3

11. Dragonus vs. Sark

12. The Huntsman & Huntsgirl vs. Blackbeard

13. Don Karnage vs. Vaas

14. Duke Igthorn vs. T-800

15. Frollo vs. Bowser

16. Mumm-Ra vs. Politea

17. Perfect Cell & Selina vs. Cinder Fall

Round 2

Part 1

1. Beerus vs. Cora

2. Stormy vs. Pete

3. Shan Yu vs. Marluxia

4. Mozenrath vs. Rumplestiltskin

5. Ludmilla vs. Regina

6. Mandarin vs. Donkey Kong

7. Dr. Myuu vs. Tex Richman

8. Darcy vs. Asajj Ventress

9. Predacon Gas Skunk, Slapper, & Darkscream vs. Darth Vader

Part 2

10. Icy & Morgana vs. SHODAN

11. Yzma vs. Larxene

12. Lust vs. Cinder Fall

13. Garlic Jr. vs. Oogie Boogie

14. The Joker vs. Demyx

15. Android 13 vs. Mother Gothel

16. Vegeta vs. Maltazard

Part 3

17. M.Bison & Sigma vs. Dark Pit

18. Bojack vs. Baraka

19. Greed vs. CLU

20. Tornadon vs. The Meta

21. Meta Knight vs. Garland

Round 3

Part 1

1. Wrath vs. Dr. Claw

2. Fat Cat vs. Judge Doom

3. Demona vs. Saix

4. The Skeleton King vs. Decepticon Starscream

5. Wily's Robot Masters vs. Felix & Locus

6. Abis Mal vs. Mad Doctor

7. The Mutants vs. The Bloody Assassins (Bloody Mary, Jane, Neopolitan, Clove, & Norman Stansfield)

8. William Dunbar vs. Riku

Part 2

9. Ratcliffe vs. The Governor

10. Enchantress vs. Decepticon Shockblast

11. Scar vs. Decepticon Sixshot

12. Tambourine vs. Marx

13. Jafar vs. Malachite

14. Decepticon Sideways vs. Agent Smith

Part 3

15. Lex Luthor vs. Handsome Jack, Roman Torchwick, & Terl

16. Mewtwo vs. Kuja

17. Xanatos vs. Qilby

18. Ratigan vs. Imran Zaehkaev

19. Him vs. Marluxia

20. Baby vs. Genesis Rhapsodos

Round 4

Part 1

1. Keldor vs. Cyclonis & Emperor Palpatine

2. The Stepmother's Three vs. Bloody Mary, Jane, & Neopolitan

3. The Triceratons vs. Makarov's Army

4. Alexander Anderson vs. Xigbar

5. Team Rocket vs. The Trix

Part 2

6. Human Shredder & Krang vs. Ravess & Snipe

7. Mr. Freeze vs. Frieda

8. Dr. Facilier vs. Xaldin

9. Skeletor vs. Vexen

10. Scar & Zira vs. Kefka Palazzo

11. Ichy & Dil vs. Norman Stansfield

12. The Schlepper Brothers vs. Tony & Paige

Round 5

1. Bane vs. Decepticon Shockwave

2. Thailog & Zangya vs. Nikita Dragovich

3. Rourke vs. Cad Bane

4. Rinkus & Sierra vs. Decepticon Scourge

5. The Wizards Of The Black Circle vs. Shadow

6. Yzma vs. Dr. Cortex

7. Bowser & Dr. Eggman vs. Count Dooku

Round 6

1. Abraham Kane vs. Kane (Command & Conquor)

2. Hannibal McFist vs. Jersey Devil

3. Vegeta & Sa'Luk vs. Savage Opress & Asajj Ventress

4. Cooler vs. Maltazard & Malachite

5. Scroop vs. Silver

6. Lord Maliss vs. Loki

7. The Predacons vs. The Empire

Round 7

1. Rasputin vs. Emperor Mateus

2. Prince John vs. The Bog King

3. Kent Mansley vs. Roman Torchwick

4. Baxter Stockman vs. The Animatronics

5. Decepticon Megatron vs. Cobra Commander

6. Skeletor vs. Cinder Fall (rematch)

Round 8

1. Enrico Maxwell vs. Captain Onishima

2. Valmont vs. Anna Williams

3. Wily's Robot Masters vs. The Vehicons

4. Mirage vs. The Jester

5. Captain Hook vs. Barbossa

6. Dolf vs. Mechakara

7. Demona, King Piccolo, Thailog, & Zangya vs. Tabuu

8. Don Karnage vs. Meta Knight

9. Lust & Gluttony vs. Syndrome

10. Selina vs. Cyclonis

Round 9

Part 1

1. The Battle Of The Great Clock (featuring Flogg, Skeletor, Lust, Gluttony, Cinder Fall, Emerald, Mercury, Dr. Nefarious, Zorg, Syndrome, Vector, Decepticon Starscream, Decepticon Lockdown, & Decepticon Thrust)

2. Lust & Gluttony vs. Syndrome & Vector

3. Flogg vs. Zorg

4. Skeletor vs. Dr. Nefarious

5. Decepticon Starscream vs. Cinder Fall & Darth Vader

Part 2

6. Beerus & Mozenrath vs. Cyclonis & Dark Ace

7. Amin Damoola vs. Ganondorf

8. The Huntsgirl vs. Neopolitan

9. Dr. Mindbender, Thrax, & Xanatos vs. Bloody Mary, Jane, & Norman Stansfield

10. Vegeta & Greed vs. Boba Fett

11. Frieza vs. Maleficent

Part 3

12. Eli Panderus vs. Zod (Doug Walker)

13. Valtor vs. Dr. Eggman & Dr. Nefarious

14. Archmage vs. Emperor Palpatine

15. Prince Phobos vs. Lady Tremaine

16. Puck vs. The Executor

17. Mukthar vs. Reptile

18. Evil Manta vs. Frost

19. Mirage vs. Mileena

20. The Tracker vs. Cad Bane (rematch)

21. Ratcliffe vs. General Shepherd

22. The Trix vs. Dr. Doom & Loki

23. Human Shredder vs. Politea & Lord Vyce

Round 10

Part 1

1. Jafar vs. Magneto

2. Cobra Commander vs. Bane

3. Abis Mal vs. Raul Menendez

4. The Headmaster vs. Tankor

5. Skeletor & Cinder Fall vs. Perfect Cell & The Skeleton King

6. Gravatina vs. Captain Ginyu

7. Zurg & NOS4A2 vs. Professor Tyron

Part 2

8. Utrom Shredder vs. Roman Torchwick

9. Finn, Ratso & Chow vs. Decepticon Obsidian & Strika

10. Agent Bishop & Demona vs. Cato

11. Android 14 & 15 vs. Horvath & Kalabar

12. Dr. Doofenschmirtz vs. Dr. Insano

13. Decepticon Blitzwing vs. The Joker

14. Decepticon Cyclonus & Scourge vs. Zorg & Dark Helmet

15. Ebon vs. Malachite

Round 11

Part 1

1. Mercurymon/Shadow Sheraphimon vs. Megabyte

2. Drago vs. Meta Knight

3. Turles vs. Mechakara

4. Queen La vs. Cyclonis

5. Decepticon Soundwave vs. Hei Xiong

6. Decepticon Blitzwing & Lugnut vs. Militiades Malachite & Melanie Malachite

7. Evil Buzz Lightyear vs. Pitch Black

Part 2

8. Kid Buu vs. Bloody Mary

9. Frieza vs. Shang Tsung

10. Android 13 vs. Kalabar

11. Azula vs. Cinder Fall

12. Dr. Facilier vs. Vehicon Jetstorm

13. King Bradley/Wrath vs. The Bog King

14. Mozenrath, Yzma, Ayam Aghoul, and Mad Madam Min vs. Decepticon Trypticon

15. King Piccolo vs. Garland

16. Flogg vs. Zorg (rematch)

Round 12

Part 1

1. Android 13 & Count Vegar vs. The Huntsgirl & Neopolitan

2. Lust vs. Archibald Snatcher

3. The Headmaster vs. Darth Vader

4. Meta Knight vs. Margilus

5. Ratigan vs. Bloody Mary

6. Perfect Cell vs. Xemnas

Part 2

7. Drago vs. Shang Tsung

8. Human Shredder & Krang vs. Emerald & Mercury

9. Frollo & Utrom Shredder vs. The Inqusitor

10. Pride vs. Shuyin

11. The Battle Of Hell (featuring Deception Starscream, Selina, Queen La, Ranamon, Frollo, Predacon Tarantulas, Shao Kahn, Dark Ace, Tabuu, & Albedo)

Round 13

Part 1

1. Battle of Cyberspace (Part 1) (featuring Decepticon Megatron, Decepticon Lugnut, Decepticon Shockwave, Frieza, Warhok, Warmonga, Predacon Megatron, Megabyte, Vehicon Jetstorm, Vehicon Tankor, Vehicon Thrust, & Albedo)

2. Battle of Primus (featuring Skeletor, Lust, Gluttony, Cinder Fall, Emerald, Qilby, Remington Smisse, Kane (Command & Conquer), Selina, Beerus, & Mozenrath)

Part 2

3. Battle Of Los Angeles (Part 1) (Featuring Father, Wrath, Pride, Sloth, Oberon The Goblin King, Babidi, Pitch Black, Bloody Mary, Locus, Felix, The Meta, & Wilhelm)

4. Heathcliff vs. Handsome Jack

5. Battle Of Los Angeles Part 2 (also including Cobra Commander, Dr. Facilier, Regina, & Loki)

6. Battle of Cyberspace Part 2 (also including Zurg, The Skeleton King, Dark Oak, Zorg, Emperor Mateus, & Kuja)

Part 3

7. Mok vs. Lou (Part 1)

8. Count Nefarious vs. Nox

9. Valmont vs. Roman Torchwick

10. Babidi & Oberon The Goblin King vs. Cyclonis & Vaas Montenegro

11. Broly vs. Remington Smisse

12. Mok vs. Lou (Part 2)

Part 4

13. Willie The Giant vs. Predaking

14. The Valentines vs. Emerald

15. Gluttony & Selina vs. Qilby

16. Skeletor vs. Albedo

17. Cobra Commander vs. Kane (Command & Conquer)

18. Lust vs. Bloody Mary

Round 14

Part 1

1. Duskmon vs. Jersey Devil

2. Abraham Kane vs. Handsome Jack

3. King Piccolo vs. Wilhelm

4. Flogg vs. Decepticon Starscream

5. Maximillion Pegasus & Prince Hydron vs. Ravess & Snipe

6. Yami Marik vs. Vehicon Obsidian & Vehicon Strika

Part 2

7. Kid Buu vs. Decepticon Megatron

8. Fritz vs. Vehicon Jetstorm, Vehicon Tankor, & Vehicon Thrust

9. Xanatos & Wrath vs. Margilus & General Shepherd

10. Omega Shenron vs. Richard & Hermann

11. Dark Oak vs. Locus & T-elos

Part 3

12. Nerissa & Kevin Winnicot vs. Megabyte

13. Thrax vs. Luis Virgil

14. Mercurymon vs. Wilhelm

15. Broly & Eris vs. Cinder Fall (featuring Xehanort)

Round 15

Part 1

1. Mozenrath vs. Sergius XVII (featuring Omega Shenron)

2. Archmage & Hades vs. Darth Vader & Voyager

3. Yami Marik vs. Kevin Winnicot & Kerrigan

4. Beerus vs. Pellegri

5. Utrom Shredder vs. Meta Knight

6. Prince Hydron vs. Neopolitan

Part 2

7. The Battle Of The Forbidden Mountains (featuring Maleficent, Thrax, Nerissa, Perfect Cell, Kid Buu, Decepticon Lockdown, Xehanort, Braig, Vanitas, Frieza, Wilhelm, & T-elos)

8. Maximillion Pegasus vs. Predacon Megatron

9. Dr. Facilier vs. Roman Torchwick

10. The Battle Of Storybrooke (featuring Human Shredder, Krang, Arbormon, Grumblemon, Shan Yu, Regina, Professor Tyron, Ursula, Norman Stansfield, & Hans Gruber)

Part 3

11. Archmage vs. Wilhelm

12. The Huntsgirl, Prince Hydron, & Neopolitan vs. Braig, Vanitas, & Duskmon

13. Battle Of Remnant (featuring Skeletor, Cinder Fall, Cyclonis, Lust, Remington Smisse, Xehanort, Mercurymon, Yami Marik, T-elos, & Maleficent)

Part 4

14. Perfect Cell vs. T-elos

15. Yami Marik vs. Cyclonis

16. Beerus vs. Predacon Megatron

17. Skeletor vs. Frieza

18. Lust vs. Albedo

19. Maleficent & Cinder Fall vs. Xehanort & Omega Shenron

First War of Saverio Gamba

Round 1:

1. Prologue

2. Hades vs Mandragora

3. Dr. Eggman vs Galaxhar

4. Maleficent vs Tabuu

5. Mok Swagger vs Dr. Wily

6. Prince Charming vs Shan Yu

7. Shere Khan vs King Koopa

8. Epilogue

Round 2:

1. Jafar vs Vile & Spark Mandrill

2. Scar vs Darkrai

3. Captain Hook vs LeChuck

4. Prince John vs King Dedede

5. Hades and the Ice Colossus vs Bowser

6. Battle for England

7. Epilogue

Round 3:

1. Clayton vs Fritz

2. Zira and Shere Khan vs Dr. Fetus

3. Julian Robotnik & Hatchiyack vs Raditz

4. Pete and Yosemite Sam vs Butch and Cassidy

5. Intermission

6. Yzma vs King Koopa

7. Mr. Snerz and Mom vs Classic Robotnik

8. The Queen of Hearts and Ruber vs Baroness Von Bon Bon

9. Epilogue

Round 4

1. Scar and Nuka vs Shadow the Hedgehog

2. Negaduck and The Fearsome Five vs M. Bison

3. Miss Lenoir vs Captain Brineybeard

4. Hades and Shan-Yu vs Sephiroth and Cervantes

5. Meta Knight vs Jafar and Rasputin

6. Dr. Eggman vs Lelouch vi Britannia

7. Sir Pentious vs Sting Chameleon

8. Claudandus vs Werner Werman

9. Epilogue

Round 5

1. Sa'Luk vs Sigma

2. Bubu vs Treetop Troubles and Dusknoir

3. Nekron vs Dr. Fetus

4. Captain Hook vs Bugsy

5. Nappa vs Borf

6. Brom Bones vs Slenderman

7. The Dazzlings vs Sagat

8. Intermission

9. The Beagle Boys, The Weasels, Cottontail Smith and Nasty Canasta vs Butch and Cassidy

10. Epilogue

Round 6

1. Zurg vs Xene

2. Nuka vs Wermer Wermar

3. Vetrix vs Clavious

4. The Team Rocket vs Cat R. Waul

5. Hades and Maleficent vs Zeus

6. Captain Hook and Shan-yu vs The Cleric Beast and Tai Lung

7. The Duke of Vaults vs Dracula

8. Sykes vs M.Bison

9. Technus vs Bugzy and King Dedede

10. Epilogue

Round 7

1. Prologue

2. The Hobgoblin vs The Iron Masked Maudarer

3. Gaston vs Morrigan

4. Cutscene

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.